Igra je posao s punim radnim vremenom za djecu. Kroz nju oni stječu prijatelje, zabavljaju se, vježbaju motoriku, uče poštovati jedni druge i igrati po određenim pravilima te stječu važne vještine za život. Za zdravo odrastanje, rast i razvoj djeteta, nužno je da se igra s roditeljima i drugom djecom uživo, offline. Što im je igra zabavnija, to djeca manje osjete proces učenja. Nove vještine usvajaju brzo, prirodno i koriste ih kroz cijeli život.
Zbog previše vremena uz ekrane, djeci je fokus sve kraći. Prosječno vrijeme fokusa na jednu aktivnost kod djece ovisno o dobi je sljedeće:
- 2 godine: četiri do šest minuta
- 4 godine: osam do 12 minuta
- 6 godina: 12 do 18 minuta
- 8 godina: 16 do 24 minute
- 10 godina: 24 do 36 minuta
- 12 godina: 24 do 36 minuta
- 14 godina: 28 do 42 minute
- 16 godina: 32 do 48 minuta
Naravno, na fokus utječe i zanimljivost aktivnosti, umor djeteta ili glad. No ukoliko je fokus vašem djetetu uvijek kraći od gore navedenih vrijednosti, možete pokušati s uvođenjem aktivnosti i igara koje služe za poboljšanje koncentracije i drugih životnih vještina.
Igre za predškolski i osnovnoškolski uzrast
Patka, patka, guska
Djeca sjede u krugu, najmanje njih četvero, okrenuti licima prema unutrašnjosti kruga. Jedan igrač je lisica i hoda s vanjske strane kruga, dodiruje glavu svakog od suigrača i govori „patka, patka, patka… guska“. U trenutku kada izgovori „guska“, igrač kojeg je dotaknuo se mora ustati i uloviti lisicu prije no što zauzme njegovo mjesto u krugu.
Ova igra djecu uči strategiji, jer će lisica nakon nekoliko krugova početi birati guske prema mjestu sjedenja ili brzini igrača. Strateški će pokušati odabrati onoga protiv koga ima najveće šanse pobijediti, odnosno zauzeti njihovo mjesto.
Glazbene stolice
Jedna od omiljenih igara na rođendanskim proslavama za pretškolsku i osnovnoškolsku djecu su glazbene stolice. Stolice se postavljaju u krug, jedna manje no što je ukupan broj djece. Djeca zatim hodaju u krug i pušta se glazba, a kada glazba prestane, moraju brzo sjesti na jednu od stolica. Onaj tko ne uspije, ispada iz igre.
Koncentracija i brza reakcija su ključ ove igre. Također, ispadanje iz igre i strpljivo čekanje iduće runde uči djecu suočiti se s razočaranjem i gubitkom igre.
Igra skrivača
Najbolje je igrati ovu igru na otvorenom prostoru u toplije vrijeme, ali moguće je i u kući. Jedan igrač žmiri na mjestu za spašavanje zvanom „pik“ i broji do sto. Za to vrijeme, drugi se igrači sakriju. Igrač koji žmiri ih mora jednog po jednog pronaći, dotrčati do „pika“ i izreći „Pik – puk za Marka“ (koristi ime igrača kojeg je pronašao). Ukoliko igrač dođe do „pika“ prije i kaže „Pik – puk za mene“ znači da se spasio i neće žmiriti. Iduću rundu igre žmiri onaj igrač koji je zadnji pronađen. Igra se može igrati bez „pika“ i spašavanja, što znači da je gubitnik onaj tko bude prvi pronađen.
Možda se čini jednostavnom, ali igra skrivača djecu uči snalaženje u prostoru i rješavanje problema. Djeca moraju odabrati najmanje očito mjesto za skrivanje te dobro procijeniti trenutak izlaska iz skrovišta kako bi se spasili. Što dulje igra traje, to igrači nesvjesno rade kompleksnije strategije u glavi, uzimajući u obzir često pohađana mjesta i mjesta s kojih se lakše i brže dokopati sigurne baze, odnosno „pika“.
Lav koji spava
Djeca leže na podu, ne smiju se micati, dok jedan igrač u ulozi lava hoda oko njih bez da ih dotiče i pokušava ih nagovoriti da otvore oči ili se pomaknu. Zadnji lav koji nepomično ostane spavati je pobjednik.
Strpljenje je vještina koja nedostaje i odraslima i djeci. Lavovi koji spavaju se moraju fokusirati da bi im cijelo tijelo ostalo mirno, te kontrolirati um kako se ne bi nasmijali ili bili nadmudreni od igrača koji budi lavove.
Crvena kraljica
Jedno dijete je u ulozi crvene kraljice i leđima je okrenuto drugima. Mora izgovoriti riječi „Crvena kraljica, jedan, dva, tri“ i zatim se okrenuti prema djeci. Dok izgovara te riječi, ostali igrači se što brže primiču prema kraljici, a pobjednik je onaj koji ju prvi dodirne. Međutim, svaki put kad se kraljica okrene, djeca moraju glumiti da su zaleđena u pokretu. Onaj tko se pomakne, vraća se na početak igre.
Osim kontrole pokreta i impulsa, djeca uče procjenjivati rizik. Kada se približe Crvenoj kraljici posebno moraju paziti i čekati pravi trenutak da polete prema njoj i dotaknu ju.
Lov na blago
Na početku se dogovori igra li se individualno ili kao team. Odrede se pravila i područje kuće ili kvarta u kojima se igra. Voditelj igre zatim pripremi materijale za igru poput karte s tragovima i objavi koji se predmet traži. Onaj team koji prvi donese traženi predmet, pobjeđuje.
Čar lova na blago je nagrada za pobjednike igre. Najbolje je igrati timski, jer se djeca tako uče komunikaciji, suradnji i dogovoru. Rješavanjem misterije sa suigračima uče se poštovati tuđe ideje, slušati tuđe prijedloge ali i verbalizirati svoje.
GIRI Game
GIRI je igra pripovijedanja s kartama uz koju će se izvrsno zabavljati cijela obitelj. U igri mogu sudjelovati djeca od četiri do trinaest godina starosti. Djeca su podjeljena u tri tima po dvoje. Prvi tim, koji priča priču, odabire kartice iz područja Likovi, Predmeti, Mjesto, Atmosfera i Tema (emocije). Druga dva tima odabiru kartice za ometanje igre, odnosno Zezalice, a svaki tim ima po jednu takvu karticu.
Tim koji priča priču ima tri minute za pripremu i još toliko za svoju priču. Moraju iskoristiti sve kartice koje su izvukli, a pritom mogu glumiti, pjevati, pričati, plesati… U bilo kojem dijelu priče, timovi Zezalica im mogu upasti sa svojim karticama za ometanje te promijeniti tijek priče.
Zadatak je tima koji priča da ostane koncentriran, zadrži misao i u tri minute ispriča priču do kraja, ali i da se snađe u trenutku te prilagodi tijek priče sukladno karticama Zezalica koje je dobio.
GIRI potiče razvoj komunikacijskih vještina, mašte i emocionalne inteligencije – uči djecu kako prepoznati i razumjeti vlastite i tuđe osjećaje. Uz pomoć kartica Tema, naučit će ugraditi osjećaje poput ljubavi, bijesa, tuge ili sreće u svoju priču. Na taj način, kada se susretnu s istim emocijama u stvarnom životu, djeca će ih znati prepoznati i lakše prihvatiti.
U kući ste i ništa vam se ne da?
Igrajte „Pogodi tko sam“: jedan od ukućana zamisli predmet koji imate u kući. Drugi ukućani zatim ispituju konkretna pitanja na koja odgovor može biti „da“ ili „ne“, na primjer „je li predmet žuti, je li predmet drveni, stoji li predmet u kuhinji?“. Dok god je odgovor da, igrač postavlja dalje pitanja. Kada odgovor bude „ne“, idući je na redu. Onaj tko pogodi predmet sljedeći zamišlja.
Ispričajte zajedničku priču i vježbajte maštu – zamislite da je ormar živo biće, kako se zove, odakle dolazi, kako je došao do vas?
Crtanjem učite djecu suradnji i prepoznavanju emocija drugih bez verbaliziranja: jedan igrač započne crtati te nakon 30 sekundi preda papir i olovku suigraču. Drugi nastavlja i tako se izmjenjuju dok zajedno ne stvore svoju sliku.
Država, grad, selo je kompetitivne prirode i pogodnija za djecu stariju od četvrtog razreda osnovne. Odlična je za učenje geografije, prirode i brzog razmišljanja.
Križić – kružić, vješala, dama i šah igraju se u dvoje. Uče strategiji i predviđanju poteza unaprijed odnosno čitanju namjera suigrača.
Čovječe ne ljuti se uči baš onome što mu i ime govori – prihvaćanju gubitka, strpljenju u igri, a može se igrati i strateški: na svaku dobivenu šesticu izvaditi novog igrača van, ili pak igrati s jednim i što brže pokušati ući u kućice.
Igre na putovanjima
Zapeli ste u gužvi ili putujete na more? Svi u autu mogu sudjelovati u vježbanju fokusa i koncentracije, tako da pogledaju auto pored i u pet sekundi zapamte na njemu što više detalja. Zadatak je zatim ispričati drugim suvozačima što su primijetili.
Za razvijanje mašte i govora, o svakom autu izmislite priču koja sadržava glavne likove, mjesto radnje, vrijeme radnje, kuda ti likovi idu i što će tamo raditi. Sve u priči može biti fiktivno.
Mozak je alat koji zahtjeva stalno vježbanje i korištenje. Pogledajte registraciju auta ispred vas i zbrajajte ju dok ne dođete do jednoznamenkastog broja. Ako je oznaka 1356 GL, zbrajaju se prvo 1+3+5+6 = 15, zatim slova prema mjestu u abecedi (G je po redu 11. slovo, a L 16. slovo). Kada se brojevi 11 i 16 dodaju broju 15, dobije se 42, a 4 plus 2 su 6 što je konačno rješenje.
U čekaonici kod doktora ili u redu za blagajnu često se nalaze promotivni leci, plakati ili reklame. Zapamtite u pet sekundi što više detalja poput boje, naziva, brojki; zatim prepričajte jedno drugome što ste vidjeli. Na taj način vježbate memoriju i kratite vrijeme čekanja.
Praktična i jednostavna igra za djecu i roditelje na putovanju je GIRI Game. Za ulazak u svijet mašte, potrebne su samo kartice i pješčani sat. U tri minute koliko traje jedna igra prosječno se ispriča 600 riječi. Automobil postaje dvorac, semafor je vitez, putnici znatiželjni astronauti, a ako usred priče uleti kartica Zezalica, možda priča završi kroz pjesmu ili ples. Što više djeca igraju GIRI, to će jače biti fokusirani na ono što su naumili ispričati, usprkos preprekama koje im drugi igrači bacaju. Zar nije bolje putovanje provesti zajedničkim pričanjem priča, nego da putnici gledaju svaki u svoj mali ekran? 😊
Autorica: Sanja Ljubić
Urednica teksta: Ela Naranđa